سیدمحمدمهدی صدری‌

وب‌سایت شخصی

سیدمحمدمهدی صدری‌

وب‌سایت شخصی

سیدمحمدمهدی صدری‌

» هـویــت: سیدمحمدمهدی صدری‌شال
» ولــــادت: 12/مرداد/1362
» شهادت: پا رکابِ آقا انشاء الله
» شریعت: اسلام / شیعه‌ی اثناعشری

» مـلیـــت: ایران
» سکونت: تهران
» تحصیلات: اشتغال به تحصیل سطحِ سه
» سِـمَت: محصّل/مُدرس/محقق/مُبلّغ/مشاور

» دور گفـت: 09192959470
» پــُـســـت: SadriSmm [جیمیل]
» تلگرام چت: SmmSadri@

محبوب ترین مطالب
آخرین نظرات

حج را تعطیل نکنید

شنبه, ۱۹ دی ۱۳۹۴، ۱۲:۰۹ ق.ظ

سرزمینِ وحی، متعلق به همه‌ی مسلمانان جهان است و تقسیم‌بندی‌های جغرافیائی و اختلافاتِ حاکمان نباید مانعِ بهره‌مندیِ مسلمین از مشاهدِ مشرفه‌ی مکه و مدینه شود. حتی اگر آلِ سعود دچار شتاب‌زدگی شد و روابطِ دیپلماسی‌اش را با ایران قطع کرد، طرفِ ایرانی نباید تسلیمِ این قهرِ کودکانه شود. ما باید از موضعِ اقتدار و بزرگوارانه رایزنی‌هایمان را به این سمت و سو سوق دهیم که فریضه‌ی الهیِ حج، اقامه شود.
از تحلیل‌های متعصبانه، عجولانه و سطحی که بگذریم، دقت در نکاتِ زیر می‌تواند ما را به تحلیلِ درست‌تری در این خصوص رهنمون کند:
1. کم‌ترددیِ ایرانیان در عربستان حیاط خلوتِ امنی ایجاد می‌کند برای تحتِ فشار قرار دادن شیعیانِ مظلومِ عربستان و تکرارِ حوادثی نظیرِ قتلِ شیخ نمر و نیز تعرض و هتک حرمت به مقدساتِ تشیُع و مرقدِ ائمه‌ی بقیع. اگر پایگاهِ ایران در سنگرِ سوریه محکم بود، امروز داعشِ مورد حمایتِ سعودی شیعیان را تهدید به تخریبِ حرمِ حضرت زینبِ کبرا نمی‌کرد. 
2. موسمِ حج، فرصتِ مغتنمی است برای رساندنِ چهره به چهره‌ی پیامِ انقلاب به گوش مسلمانانِ جهان و تزریق فرهنگ تبری از مشرکان به بدنه‌ی امت اسلامی. با حذفِ ایران، این پتانسیلِ عظیم از دستِ ایران گرفته و به نفعِ آلِ سعود و تفکرِ سلفی مصادره می‌شود.
3. ترکِ حج و عقب‌نشینی از سنگرِ توحید و استکبار ستیزی در قلبِ جهان اسلام مقدمه‌ی تصرف یا تخریب قبله‌ی مسلمین توسط ابرهه‌ی زمان است. همان خطای تاریخی‌ای که فلسطینیان مرتکب شدند و قبله‌ی اولِ مسلمین در اشغالِ یهود درآمد؛ و کمی قبل‌تر در صدرِ اسلام کعبه مبدل به بت‌خانه شد.
4. اعلامِ تعطیلیِ حج توسط ایران، می‌تواند دستاویزِ علمای سعودی برای تشدید جنگِ روانی علیه تشیع قرار گیرد. چرا که حج، از مسلماتِ فقهیِ همه‌ی فِرَق اسلامی است و ممانعت از برگزاریِ آن می‌تواند مستمسکی بر تکفیر تشیع قرار گیرد.
5. ایران، خارِ چشمِ آلِ سعود است و علمای سعودی، ایران را مزاحمِ درجه‌ی یکِ پیش‌بُرد اهدافشان در جهان می‌دانند و مدت‌ها است که پیِ بهانه‌ای برای رفعِ مزاحمتِ ایرانند تا بتوانند چابک‌تر به اربابانشان سواری دهند. درایتِ ایرانیان در ماجرای تجاوزِ دو نوجوان و حادثه‌ی منا بهانه‌شان را پوچ کرد. تا آن‌که تندرویِ چند ایرانیِ خودسر در قضیه‌ی سفارت عربستان، توانست بهانه‌ی قطع روابط از جانب سعودی را هموار کند. و این همان چیزی است که خودِ آن‌ها می‌خواستند.
6. اگر باور داشته باشیم که کعبه از آنِ ما است و آلِ سعود مانند یهودِ عنود، غاصبِ قبله‌ی مسلمین است هیچ‌گاه موضعِ انفعالی نخواهیم داشت در برابر فریضه‌ی حج. ایران باید با اتخاذِ موضعِ فعال و مقتدرانه، حاکمانِ سعودی را به عقب براند و به آنان بفهماند که ریاض حقِ ایجادِ ممنوعیت در مورد این حقِ مسلم را ندارد.
7. تعطیلیِ حج، حکمِ ثانویه‌ی فقهیه است. صدور حکمِ ثانویه‌ی حکومتی در حیطه‌ی اختیارِ ولی فقیه است و نه عوام مردم و حتی دولت‌مردان. پس تا قبل از اعلامِ موضع رهبری، از هر گونه پیش‌دستی خودداری کنیم و گوش به زنگِ بیاناتِ ایشان باشیم. گاهی تحلیل‌های نسنجیده‌ی مردمی و سیاستمداران، معادلات را بر هم می‌زند و دستِ امام را برای اعلامِ موضعِ واقعی می‌بندد.  
8. خیلی‌ها منتظرند سال‌ها تا نوبتشان برسد. دلمان خوش است به یک زیارت. طوافی گِردِ بیت الله، عرض ارادتی محضرِ رسول الله و زانوی ادب کنار نرده‌های مرقد آل الله. دلمان خوش است؛ لطفا خراب نکنید آرزوهایمان را.
طوافِ حرمِ خدا، زیارتِ شهر پیغمبر، دست در دستِ مهدیِ زهرا نصیبمان... .
_____________________________
پ.ن1: پاسخِ این سؤال، می‌تواند گره‌گشایِ اختلاف بینِ موافقان و مخالفان تعطیلی حج باشد: "تعطیلیِ حج، تنبیهِ آل سعود است یا کمک به تسریعِ تحقق اهداف پلیدشان"؟
پ.ن2: اگر اشکی بر دیدگان جاری شد، التماس دعا [کلیک کنید]

نظرات  (۱۷)

 • حامد پروینی
 • سلام - ممنون از پستی که گذاشتید.

  یه سوال دارم - واقعاً با وجود این همه افراد نیازمند و معیشت سخت مردم کشورمون - وضعیت بی کاری و فساد جوانان که یکی از مهمترین دلیل هاش  بی کاری  و فقر هست و هزاران دختر دم بخت که پول ندارن جهزیه بخرن و آبروشون در خطر هست  - آیا باز هم  حج واجبه ؟

  ممنون میشم نظرتون رو بفرمائید - مرسی
  پاسخ:
  و علیکم السلام و عرض خیر مقدم
  دینِ مبینِ اسلام، مجموعه‌ای از دستورات است که عمل به همه‌شون، آرمان‌کشور اسلامی رو می‌سازه.
  اسلامِ عزیز هم انفاق به نیازمندان رو واجب کرده و هم حج رو
  هر کدوم هم کارائیِ خودشو داره. نمی‌شه بخاطر انجامِ یک واجب، واجبی دیگر را ترک کرد.
  علاوه بر این‌که اگر بنده در حدِ توان خود وظیفه‌ام را نسبت به فقرا انجام داده باشم، چه اشکالی دارد که واجبِ بعدیِ دین یعنی "حج" را هم بجا بیاورم؟ مگر تأمینِ معیشتِ همه‌ی فقرای جامعه به دوش من است؟ و مگر امام حسنِ مجتبا بعنوان الگوی ما، همه‌ی فقرای جزیرة العرب رو غنی کرده بود که 25 مرتبه به حج مشرف شده بودند؟ اگر از یک سو به این نکته دقت بشه که رفعِ فقرِ ایرانیان فقط به دوش چند هزار حاجیِ هر ساله نیست و مرفهین بی‌درد و اسراف‌کنندگان هم در رفعِ فقر سهیم هستند و از سوی دیگه به کارکرد حج در عرصه‌ی جهانی توجه بشه این‌جا نگاهِ واقعی‌تری به فریضه‌ی حج خواهیم داشت. مثلا به برخی از فواید حج که توی همین پست بهش اشاره شده دقت کنید. آیا ما صرفا با کمک به فقرا می‌تونیم به اهدافِ مذکور برسیم؟
  ممنون از حضورِ حامدِ عزیز :)
 • علوی راد
 • سلام علیکم
  بسیار تحلیل دقیق و خوبی بود
  خدا قوت
  به دو تا از خبرگزاریها و یک روزنامه کثیر الانتشار لینک دادم تحلیلتون رو
  مرگ بر آل سعود

  پاسخ:
  و علیکم السلام
  لعن الله علی آل سعود...
  .
 • علیرضا K1
 • جواب جالبی بود سید مهدی. درود بر شما
  پاسخ:
  و درودِ خدا بر شما علیرضای عزیز :)
  آخ حاج آقا هوایی مون کردید که
  مدینه شهر پیغمبر
  صوتی که گذاشتید ما رو یادِ وداع با مدینه انداخت. چی میشه دوباره قسمت بشه
  راستی مداح این صوت زیبا کیه؟ خیلی میخوامش
  پاسخ:
  حاج منصورِ ارضی خوندن
  از مشاهیرِ تهرانن ایشون

  امسال ماه رمضون خیلی خوندیم این دعا رو: "اللهم ارزقنا حج بیتک الحرام فی عامی هذا و فی کلِ عام و زیارت قبر نبیک... ".
 • حامد پروینی
 • برادر عزیزم - سپاس از پاسخی که دادی.
  ما میدونیم که حج وقتی واجبه که شرایط اون محیا شده باشد. در غیر اینصورت اولا واجب نیست و در صورت انجام مقبول حق نیست!
  بگذریم از بحث معیشت سخت مردم بخصوص جوانان سر در گم - و اینکه مسافر حج باید هزینه سفرش از پول حرام نباشد - حق الناس بر گردن نداشته باشد - و .... مهمتر از همه حواسش به فقرای آبرومند در درون فامیل و همسایگی خود باشد،‌ و طبق فرمایش شما   " امام حسنِ مجتبا بعنوان الگوی ما، همه‌ی فقرای جزیرة العرب رو غنی کرده بود که 25 مرتبه به حج مشرف شده بودند" ، عرض بنده اینجاست! امام حسن مجتبا پس از غنی سازی مردم محروم مشرف شده بودند نه قبل از آن.
  و آیا اگر هر مسافر حج فقط به همین موضوع که به فقرای درون فامیل خود و همسایگی خود که مورد تاکید خداوند یکتاست توجه نماید آیا واقعاً فقیری باقی می ماند؟
  پس با وجود اینکه این همه خانواده های بی بضاعت در کشور ما وجود دارد که 90 درصد حجاج محترم به این موضوع توجه ندارند! حج آنها نه واجب ،‌بلکه مقبول هم نیست! ( هر چند که خداوند بخشنده و مهربان است ).
  در ضمن اگر من بعنوان مسافر حج اگر بدانم پولی که من بابت سفر هزینه میکنم باعث میشود مردم بی گناه کشته شود آیا باز هم  با دادن پول به این عرب ها اینکار کرده و در کشته شدن مردم سهیم میشوم؟
  پول زیادی که این اعراب  از ما بابت حج میگیرند برای خریدن اسلحه و بمب و استفاده علیه خود ما و کشور عزیزمان و همچنین شعیان جهان استفاده میکنند! که امروز شاهد کشتار مردم کشور یمن توسط آل سهود و همکارانش هستیم.
  بنظر من هر پولی که بابت حج می دهیم - سهمی در کشته شدن یک کودک شیعه را داریم!
  از نظر من ( تاکید میکنم : از نظر من )  امروز حج واجب نیست.
  واجب کمک کردم به مردم کشور - جوانان کشورم  - دختران کشورم - مردم بی بضاعت کشورم که حتی پول درمان هم ندارند.
  برادر عزیزم من تا زمانی که مردم کشور در فقر مالی دست و پا میزنند حج را بر خود حرام میکنم!
  و پولم را به این اعراب نمی دهم که با آن بمب بخرند و شیعه را نسل کشی کنند .
  من خدا را در نزدیکی خانه  مردی  میبینم که هر شب فرزندانش شکم گرسنه چشم می بندند - و او هر ثانیه از شرم،  هزاران بار تا صبح آرزوی مرگ میکند 
  اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
  ببخشید طولانی شد - سپاس برادرم که خوندی.
  اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
  پاسخ:
  ممنون از حضورتون و نظرتون :)
 • ...ما شیعه ها ...
 • سلام علیکم
  حج که تعطیل نشده!
  فقط عمره تعلیق شده.
  مگر در اخبار نشنیده اید که عربستان به هیچ هواپیمایی جز هواپیمای حجاج اجازه فرود نخواهد داد؟

  از روز اول قطع روابط، حج استثناء بوده
  پاسخ:
  و علیکم السلام
  مام عرض کردیم "تعطیل نکنید" نگفتیم "تعطیل کردند" :) :)

 • مدافعان حرم
 • پایگاه رسمی مدافعان حرم http://www.modafeon.blog.ir
  ما را با درج لینک در وبگاه خود حمایت نمائید
  یاعلی
  عرب ها لیاقت اماکن مقدسه را ندارند
  پاسخ:
  وهابی‌ها وصله‌ی ناجورِ برادرانِ عرب‌ِ ما هستن. به امید نابودیِ کاملِ تکفیری‌ها.
 • حمید خاکزادی
 • با سلام و درود
  مطلب خوبی گذاشتین استفاده کردیم
  پاسخ:
  و علیکم السلام
  ممنون از لطفتون بزرگوار
  حاج آقا این عوضیا به ناموس ما به دو نوجوان پاک و بیگناه تجاوز به عنف کردند و اونوقت باز ما باید پولمون و بریزیم توی حلق این نفتخورها؟
  واقعا چخبره توی حج که انقد تاکید دارید برزگزار بشه؟
  خدا ریشه شونو بکنههههههههههههههههه
  پاسخ:
  بخاطرِ خطای دو مأمورِ خودسرِ دولتِ سعودی نمی‌شه از برکاتِ عظیمِ حج ـ که به برخی از آن‌ها در متنِ حاضر اشاره شدـ صرف نظر کرد. مبلغِ پرداختیِ ما به سعودی در برابر لطمه‌ای که ایران با حضورش در حج به ساختار نظام سلطه وارد می‌کنه بسیار ناچیز است. اگر ما حج را صرفا یک زیارت، سیاحت یا تجارت بدانیم، حق با شما است؛ اما اگر حج را یک مانور عظیمِ اسلامی بنامیم و فریضه‌ای که مقدمه‌سازی می‌کنه برای نابودیِ زیرساخت‌های استکبار، از این زاویه بسیاری از ان‌قلت‌های حاشیه‌ای مرتفع می‌شود.

  به قول شما: خدا ریشه شونو بکنههههههههههههههههه :) اما با شعار که نمی‌شه ریشه‌کن کرد اونا رو! باید با حضورمون ریشه‌شونو بخشکانیم انشاء الله. 
  ممنون از شما

  حاج آقا پیام ما رو منتشر نکردید چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ لطفا جواب
  پاسخ:
  ببخشید دیروز سرم شلوغ بود
  الآن جواب دادم
  :) :) :)
  مخلصیم محمد جان
  بابت نوای زیبائی که گذاشتید از استاد ارضی تشکر میکنمنم
 • khademoreza kusar
 • با سلام و خداقوت

  تحلیل بسیار عالی بود


  پاسخ:
  و علیکم السلام
  چه خوب که مورد پسند واقع شد :)
  سلام
  تحلیل دقیق و کاملی بود.

  ان شاالله آل سعود سرنگون شود تا همه با خیال راحت بریم حج :)
  پاسخ:
  و علیکم السلام
  آمین یا الهی... .
  سلام حاج آقا
  تشکر از حضور شما در آسیاب.
  وبلاگ خوب شما به آسیاب پیوند خورد
  یا علی
  پاسخ:
  سلام و سپاس بزرگوار
 • عمو کاکتوس
 • می شود حج را تعطیل کرده و از روش های نظامی کشور عربستان رو تسخیر کرد و سپس آزاد کرد.

  طرز تفکر شما رو در این باره قبول ندارم .
  پاسخ:
  اگر شروع کننده‌ی جنگ نظامی، ایران باشد...
  اولا در زمان معاصر بهانه دادیم دستِ کسانی که رسانه‌های جهانی دستشون هست برای راه اندازی این تفکر که "اسلام شیعی کشورگشائی میکند و اهل خشونت و تجاوز به حریم دیگر کشورها است". همینطوری هیچ جنگی نکرده، ما رو به داعش میچسبونن و اسلام رو مساوی با توحش میدونن و این نگاه رو به جهانیان القاء کردن متأسفاته.
  ثانیا در تاریخ ثبت می‌شود که ایران و حاکمان ایران به فکر تسخیر و سلطه بر جهان بودند و هدفشون از انقلاب، گسترده کردنِ منطقه‌ی حکومتشون بود. این در حالی است که شیعه در طول تاریخ هیچگاه شروع کننده‌ی جنگ نبوده و کشورگشائی نکرده. جنگهائی نظیر دفاع مقدس همه و همه، "دفاع" بود و نه "تهاجم".
  البته ما جنگِ ابتدائی هم داریم که طبق نظر بسیاری از بزرگان، اجازه از امام معصوم رو می‌طلبه. سیره‌ی اهلبیت در طول تاریخ این بود که حج رو می‌رفتن با اینکه غالبا کلیددار کعبه، حاکمان جور بودن.
  حضور ما در حج در واقع یک جنگ نرم است. جنگی که با زبان و بدون اسلحه صورت می‌گیره؛ در همین پوشش ما تفکرات انقلابی‌مون رو می‌تونیم به جهان تزریق کنیم. یعنی از بستری که خود اونا ایجاد کردن بر علیه اونا استفاده میکنیم :)

  ممنون از اظهار نظرتون بزرگوار
 • روح الله مرتضوی نیا
 • سلام 
  ممنون از پیام های خوب و بجات امیدوارم پایدار باشی رزمنده

  پاسخ:
  سلام

  ممنون دوست و همکارِ عزیزم :)
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی