سیدمحمدمهدی صدری‌

وب‌سایت شخصی

سیدمحمدمهدی صدری‌

وب‌سایت شخصی

سیدمحمدمهدی صدری‌

» هـویــت: سیدمحمدمهدی صدری‌شال
» ولــــادت: 12/مرداد/1362
» شهادت: پا رکابِ آقا انشاء الله
» شریعت: اسلام / شیعه‌ی اثناعشری

» مـلیـــت: ایران
» سکونت: تهران
» تحصیلات: اشتغال به تحصیل سطحِ سه
» سِـمَت: محصّل/مُدرس/محقق/مُبلّغ/مشاور

» دور گفـت: 09192959470
» پــُـســـت: SadriSmm [جیمیل]
» تلگرام چت: SmmSadri@

محبوب ترین مطالب
آخرین نظرات

کجاها میتونم غیبت کنم؟

جمعه, ۳ شهریور ۱۳۹۶، ۰۷:۳۶ ق.ظ
❓غیبت دقیقا یعنی چی؟ و آیا درسته که گاهی میشه غیبت کرد پُشت سر مردم؟!🙈 چطور میتونم این گناهو کنار بزارم یا بدونِ رو در بایستی از مجلس غیبت پاشم؟

📝 پاسخ
➕ معنى غیبت
غیبت به فرموده رسول خدا یعنی یاد نمودن یکدیگر به آنچه موجبِ ناراحتیِ شخص شود: "ذکرُک اخاکَ بِما یَکرَه".
☝️طبق روایتِ فوق هر چیزى را که موجب کراهت مؤمن شود از مصادیق غیبت است و با تعبیر "جلوی خودشم میگم" نمی شود حرام خدا را حلال کرد. در حدیث دیگری است که عایشه به زنى اشاره کرد که او کوتاه قد است؛ حضرت فرمودند: "غیبت او را نمودى"!

➕ انواع غیبت
👈 گفتاری: به نحوی که با زبان به ذکر بدی برادر یا خواهر دینی خود بپردازد.
👈 عملی: مثل اشاره به نقص یک شخص با حرکات دست، سر یا چشم.
👈 نوشتاری: به این که عیوب مسلمانى را بنویسند و یا در مجلّه و روزنامه یا فضای مجازی منتشر کند.
👈 تعریض: مثل اینکه بگوید "الحمد للَّه من مبتلا به فلان عمل نیستم"؛ و مقصودش طعنه باشد به کسى که مبتلا به فلان عمل زشت است.

➕ دو روایت از رسول خدا
👈 اول: "بر حذر باشید از غیبت، زیرا غیبت سخت‏تر از زنا است، چرا که شخص زنا می کند توبه می نماید و خدا توبه او را می پذیرد؛ ولى غیبت کننده آمرزیده نمی شود مگر آن که کسى که غیبتش را نموده او را ببخشد".
👈 دوم: "هر که غیبت‏ مرد یا زن مسلمانى را بنماید، خداوند نماز و روزه او را تا چهل شب نپذیرد و کسى که مسلمانى را در ماه رمضان غیبت کند بر روزه‏اش اجر داده نشود".

➕ غیبتِ حلال
1. غیبت از کفّار، مخالفین اسلام و سایر فرقه های باطل
2️. اگر کمک برای رفع یک منکر یا احقاق حق مظلوم منوط به این باشد که غیبت ظالم، پیش شخص یا گروهی بشود.

3️. اگر برای مشورت و تحقیق در امر مهمی مانند ازدواج به ما مراجعه شد، وظیفه داریم معایب فرد را بیان کنیم بی آنکه دچار گناه شده باشیم.
4️. اعلام این که فلان شاهد عادل نیست، یا فلان فتوا دهنده مجتهد نیست، یا فلان قاضى اهلیّت قضاوت ندارد یا فلانی به دروغ ادعایِ سیادت و پیامبری کرده.

5️. اعلامِ شرِ یک شخص یا عیبِ یک کالا به این منظور که شرِ مزبور دامنگیر دیگران نشود.
6️. ردّ گفتار یا نوشتار باطل.

7️. کسی که علنا و آشکارا در بین مردم گناه می کند و فاسق است؛ البته فقط نسبت به همان فسقى که آشکار کرده و نه گناهانِ مخفی شده ی او.
8️. بازگوئیِ غیبت نزد کسی که بدی آن شخص را میداند

9️. به قصد نهی از منکر و اینکه غیبت، موجب انصراف آن شخص از عمل زشت شود.
10. نامی از غیبت شونده برده نشود و بطور مجهول، بدی او بیان شود. یعنی شنونده غیبت، آن خطاکار را نشناسد.

➕ سیره امام خمینی
✍️ امام اهل غیبت نبودند و اگر حس می‌کردند کسی می‌خواهد اسم شخصی را ببرد، یا بلند می‌شدند می‌رفتند و یا جلوگیری می‌کردند. ایشان از غیبت خیلی بدشان می‌آمد و می‌فرمودند: "گناه بی مزه‌ای است. لذتی که ندارد هیچ، گناه هم هست".

✍️ وقتی بیت امام توسط بعثی ها محاصره شده بود، مراجع تقلید سراغی از امام نگرفتند. دوستان از این موضوع متأثر بودند و امکان داشت از ناراحتی، سخنی در اعتراض به مراجع بر زبان آورند. اما امام به آنها فرمودند: "من راضی نیستم از کسی غیبت کنید یا حرف کسی را در بیرونی من بزنید".

✍️ یک روز که برای درس به مسجد سلماسی آمده بودند، شنیدند برخی طلبه ها پشت سر یکی از مراجع غیبت کرده اند! همینطور که نَفَسشان به شماره افتاده بود فرمودند: "و الله تا حال این قدر نترسیده‌ام. امروز نیامده‌ام درس بگویم، آمده‌ام بگویم اگر علم نداری، اگر عقل نداری، اگر دین نداری، عاقل باش". بعد هم به خانه رفتند و سه روز از تَب می سوختند!!
ترک غیبت
نه تنها برای ترکِ اعتیاد به غیبت که حتی برای ترک اعتیاد به موادِ مخدر، گام اول عزم خود شخص است و بعد رعایت این نکات:
👈 1. کم گوئی: امیر المومنان میفرماید "هر کس زیاد سخن بگوید، زیاد خطا میکند". سعی کنیم تا ضرورتی پیش نیومده و کسی ازمون سوالی نپرسیده، زبان در کام نچرخانیم! چرا بعضی ها شده اند موزیکِ پس زمینه ی محافل؟
👈 2. تنبیه و تشویق: اگر طیِ این مدت، ناخواسته غیبتی سر زد، خود را تنبیه کنیم و مثلا یک کارِ موردِ علاقه مان مثِ تماشای فیلم را یک روز ممنوع کنیم! و اگر یک روزِ بی غیبت داشتیم به خودمان جایزه بدهیم.
👈 3. دائم به خودمان تلقین کنیم که اول فکر، بعد سخن.
👈 4. در موردِ قباحت غیبت و عذاب غیبت در آخرت، مطالعه کنیم تا غیبت به کاممان تلخ شود. در این زمینه خواندنِ کتابِ گناهان کبیره نوشته آیت الله دستغیب خیلی خوب و موثره. غیبت بفرموده قرآن مانند خوردن گوشت برادرِ مُرده است. در روایت نبوی آمده است که: «بر حذر باشید از غیبت، زیرا غیبت سختتر از زنا است، چرا که مرد زنا می کند، توبه می نماید و خدا توبه او را می پذیرد؛ ولى غیبت کننده آمرزیده نمی شود مگر آن که کسى که غیبتش را نموده او را ببخشد". و باز هم در روایتی از حضرت رسول داریم: "هر که غیبت مرد یا زن مسلمانى را بنماید، خداوند نماز و روزه او را تا چهل شب نپذیرد و کسى که مسلمانى را در ماه رمضان غیبت کند بر روزهاش اجر داده نشود".
محفل غیبت
❌ بودنِ با دوستان و آشنایان دلیل موجهی نیس برای شنیدن غیبت. ما باید شخصیتِ خودمون رو به مردم طوری نشون بدیم که وقتی به ما می رسن خیلی حرفا رو نزنن، خیلی کار ها رو نکنن. حالا چه کنیم؟
👈 1. صریحانه و صمیمانه شخص را توجیه کنید که میشود در مورد مسائل مهمتری صحبت کرد. میتوان از قبل برای محتوایِ گفتگو برنامه ریزی کرد و افسار مجلس را به دست گرفت. گُل پوچ و یه قُل دو قُل و اسم فامیل بازی کردن خیلی بهتر از بیهوده گوئی است.
👈 2. اگر افراد زود رنجی هستند، هر وقت سرِ غیبت را باز کردند، وانمود کنید تلفنتان زنگ زده و اینجا چون برای تلفن بلند شده اید ناراحت نمیشوند. اگر با هیچ طرفندی براه نیامدند، وظیفه شما این است که با آنان در حدِ ضرورت ارتباط برقرار کنید و روابطتتان را به حداقل ممکن برسانید.
👈 3. هنرمندانه جهت بحث رو عوض کنید؛ گاهی با شیرین زبانی، ابراز محبت، دلقک بازی، خیلی راحت میشود هم جذاب بود برای آشنایان و هم گناه نکرد.

http://s8.picofile.com/file/8304528434/o_19egv6v9lm4k17u81dls65t10bra.jpg
  • سیدمحمدمهدی صدری‌شال

خمینی

غیبت

گناه

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی