سیدمحمدمهدی صدری‌

وب‌سایت شخصی

سیدمحمدمهدی صدری‌

وب‌سایت شخصی

سیدمحمدمهدی صدری‌

» هـویــت: سیدمحمدمهدی صدری‌شال
» ولــــادت: 12/مرداد/1362
» شهادت: پا رکابِ آقا انشاء الله
» شریعت: اسلام / شیعه‌ی اثناعشری

» مـلیـــت: ایران
» سکونت: تهران
» تحصیلات: اشتغال به تحصیل سطحِ سه
» سِـمَت: محصّل/مُدرس/محقق/مُبلّغ/مشاور

» دور گفـت: 09192959470
» پــُـســـت: SadriSmm [جیمیل]
» تلگرام چت: SmmSadri@

محبوب ترین مطالب
آخرین نظرات

سگ

جمعه, ۵ آبان ۱۳۹۶، ۰۵:۵۹ ق.ظ

❓سگ به این باوفائی و مفیدی، مگه میشه نجس باشه آخه؟ اگه نجس بود که هم‏جوار اصحاب کهف نمیشد حاج آقا؛ یا لااقل یه جای قرآن باید می نوشت سگ نجسه... .😐

📝 پاسخ

✋️ نجس بودن به معنایِ غیر مفید بودن نیست. خون، هم نجسه اما مفید هست و مایه حیات. منیِ انسان هم نجس است اما نقطه اولِ بوجود آمدن یک انسان هست. نجس یعنی ناپاک است و مثلا نمیشه باهاش نماز خوند. توی روایات داریم که رسول اکرم فرمود جبرئیل بر من وارد شد و گفت: "ما ملائکه بر خانه ای که در آن سگ وجود دارد، داخل نمی شویم".

📢 قرآن حتی به نجاستِ خون، سگ، ادرار و مدفوع هم تصریح نکرده؛ عمده دلیل ما برای نجس العین دونستنِ این موارد، روایاتِ اهلبیت است. طبقِ رهنمودِ خودِ قرآن ما به موازاتِ تبعیت از قرآن، موظف به پیروی از احادیث نیز هستیم: "اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم". اگه ما پیرو قرآن هستیم مگه قرآن نفرموده: "و ما آتاکمُ الرّسولُ فخذوه و مَا نهاکم عنه فانتهوا"؟ یعنی هر آنچه رسولِ خدا فرمان داد بگیردش و از هر آنچه نهی کرد، رهایش کنید؟

🗣 خب رسول خدا فرموده اند جبرئیل بر من وارد شد و گفت: ما ملائکه بر خانه ای که در آن سگ وجود دارد، داخل نمی شویم. روایتِ زیادی از اهلبیت هست که به نجاستِ سگ تصریح داره؛ از جمله ابی سهیل از امام صادق پرسید در مورد سگ، که حضرت سه بار فرمودند: "سگ نجس است". تمام فرقه های اهل سنت بجز مالکیه، سگ رو نجس میدونن. 

✅ البته نجاستِ سگ یه چیزه و استفاده مفید کردن از سگ، چیز دیگه. اسلام خون رو نجس العین میدونه اما نگهداریِ خون در بدن، لازمه حیاته. یا با اینکه سگ رو نجس العین میدونه اما نگهداریِ سگ برای نگهبانی یا شکار، نه حرامه و نه مکروه. صیدی که توسط سگِ شکاری گرفته میشه حلال هست طبق تصریح آیه 4 از سوره مائده؛ نهایتا محلِ اصابتِ دهانِ سگ با اون حیوان باید با آب شسته بشه.

❓آیا علاوه بر روایات، دلیلِ عقلی هم داریم بر نجاستِ سگ؟ راستش نه!! مثِ بسیاری از احکامِ فقهیِ دیگه، باید بدونیم که احکام، منطقه تعبد است و نه تعقل. البته عقاید محل تعقل است و نه تقلید و تعبد. قطعا شارع احکام رو بر اساسِ مصالح و مفاسد وضع کرده. اما دلیل ها و علت ها گاهی بر ما مخفی است. مثِ دلیل دو رکعت بودنِ نماز صبح. اصلا مخفی بودنِ فلسفه احکام، از باب آزمایش و سنجشِ میزانِ اطاعت پذیریِ ما از خداست. اولین کسی که در برابر دستورِ خدا "چرا" گفت، ابلیس بود.

⛔️ اگه بنا به منطق قرآنه خدا تویِ قرآن، بلعمِ باعورایِ خبیث رو به سگ تشبیه کرده: "فمثلُهُ کمثلِ اَلکلْب...". حتی اینجا هم نمیشه نجاست سگ رو استفاده کرد کما اینکه تویِ قصه اصحاب کهف نمیشه طهارت رو اثبات کرد. چون آیات اصلا بحثشون در موردِ طهارت و نجاست نیست. نام بردن از سگ در قصه اصحابِ کهف چه ارتباطی به نجاست یا طهارتِ سگ داره؟! بگذریم از اینکه اساسا تویِ قصه اصحاب کهف، سگ لبه غار خوابید [بِالْوَصِید] و نه در کنارِ اصحابِ کهف و توی اتاق خوابو کفِ هال و آشپزخونه شون!

❓گذشته از همه اینها نگهداریِ سگ برای غیر نگهبانی چه سود و فایده ای داره از لحاظِ عقلی و منطقی؟! واقعا هدف از نگهداری سگ چیه؟ اونایی که دارن به زور از دین دلیل میارن برای نگهداریِ سگ میشه بگن کدوم پیامبر توی قرآن یا روایات، سگ باز بوده؟! حیوانات دیگه مثلِ گوسفند و مرغ توصیه شده به نگهداریش اما سگ کجا توصیه شده که نگهش داریم؟! دقیقا یه عده میخوان انگشت بزارن رویِ اون چیزی که خدا گفته ممنوع! واقعا چرا؟!

👈 از لحاظِ فقهی، نگهداریِ حیواناتی که فایده ای برای انسان داشته باشن مثل کبوتر، مرغ، خروس، گوسفند، بز و گاوِ شیرده توصیه شده! البته باید شرایطِ زندگیِ امروز هم مدنظر باشه و مثلا نمیشه تویِ آپارتمان گاو نگهداری کرد که!!😐 یا نگهداری حیواناتی که سر و صدا دارن، ممکنه موجبِ اذیت همسایه ها بشه... .

➕ نگهداریِ حیواناتِ خاص به فرموده حضرت رسول، باعث میشه شیاطین با این حیوانات مشغول بشن و به اطفال ما ضرر نزنن. امام باقر می فرماید خوب است حیواناتی مثل کبوتر، مرغ  بزغاله در خانه نگهداری شود تا اطفال جنیان با حیوانات بازی کنند و همبازیِ اطفال شما نشوند. امام صادق، کبوتر را بعنوانِ مُرغانِ پیامبران معرفی میکنند؛ یا امام صادق می فرماید کبوتر موجب گریختن شیطان است. یا خروسِ سفید بفرموده امام صادق تا هفت خانه را از بلا دور میکند. اما صادق می فرماید اهل هر خانه که گوسفند نگه دارد، خداوند روزیِ ایشان را زیاد کند  از فقر نجات یابد.

📣 بطور کلی، اهلبیت، ممنوع نکردن نگهداری حیواناتی که برای انسان فایده ی مادی و معنوی ای دارن. اما اینکه کسی بدونِ هدف و صرفا برای لذتِ شخصیش بیاید یه حیوان رو به بند بکشه، این بدور از انسانیت هست. یا بیاد کفتر بازی راه بندازه و باهاش کبوتر دیگران رو بدزده، مورد تایید دین نیست. یا بیاد سگِ تزئینی نگه داره که گذشته از بی فایده گی، برکت و ملائکه رو از خانه دور میکنه و همه جا رو هم نجس میکنه اصلا مورد پسند اسلام نیست. اسلام همزیستی با سگ رو نمی پسنده و فقط نگهداریِ سگ با هدفِ نگهبانی رو مُجاز اعلام کرده. البته نگهداریِ گُربه توصیه شده و بعنوانِ مایه ی آبادانی خانه ازش یاد شده.

📣 تویِ روده سگ انواع باکتری ها و انگل ها وجود داره که با مدفوع سگ بیرون می آیند و محیط را آلوده میکنند. همچنین به اطراف مقعد سگ می چسبند و سگ به وسیله زبان، آن ها را به همه بدن خود منتقل می کند. برخی از تخم ها نظیر کرم رایج "اکینوکوکوس" عامل بیماری های خطرناک مشترک انسان با سگ است. بیماری های ویروسی حتی واکسن هم ندارد.

➕ علاوه بر بیماری، طیف میکروبی بدن افرادی که با سگ زندگی میکنند بتدریج شبیه سگ می شوند. مثلا برخی از این افرادا دارای زنجیره های باکتریایی "E Coli" هستند که مختص سگ است. برخی تحقیقات نشان میدهد که سگ دوستی و علاقه افراطی به سگ و گربه نوعی بیماری ناشی از سرایت برخی باکتری ها به فرد است. در تماس انسان با سگ باکتری های خاص از مدفوع سگ در مغز انسان لانه گذاری میکند که سبب می شود فرد به بو یا لمس سگ و گربه اعتیاد پیدا کند.

⚠️ بعنوان نمونه یک جوان برزیلی به دلیل شدت علاقه اش به سگ، هزاران دلار هزینه کرده و چندین عمل جراحی بر روی صورت خود انجام داده تا شبیه سگ شود.  وی فک، چشم، گوش، ابرو و دیگر بخش های صورت خود را عمل کرده و تقریبا کاملا شبیه به یک سگ واقعی شده است!! پیشاپیش بابت انتشار تصاویر زیر، عذرخواهم👇👇👇

https://img.memecdn.com/seriously-wtf_o_1701377.jpghttp://s8.picofile.com/file/8302037276/photo_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B6_%DB%B0%DB%B4_%DB%B0%DB%B3_%DB%B1%DB%B1_%DB%B0%DB%B3_%DB%B5%DB%B1.jpg

  • سیدمحمدمهدی صدری‌شال

سگ

سگ باز

نجاست

نظرات  (۱)

ممنون .جالب بود
پاسخ:
:)
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی