سیدمحمدمهدی صدری‌

وب‌سایت شخصی

سیدمحمدمهدی صدری‌

وب‌سایت شخصی

سیدمحمدمهدی صدری‌

» هـویــت: سیدمحمدمهدی صدری‌شال
» ولــــادت: 12/مرداد/1362
» شهادت: پا رکابِ آقا انشاء الله
» شریعت: اسلام / شیعه‌ی اثناعشری

» مـلیـــت: ایران
» سکونت: تهران
» تحصیلات: اشتغال به تحصیل سطحِ سه
» سِـمَت: محصّل/مُدرس/محقق/مُبلّغ/مشاور

» دور گفـت: 09192959470
» پــُـســـت: SadriSmm [جیمیل]
» تلگرام چت: SmmSadri@

محبوب ترین مطالب
آخرین نظرات

تکریم شاهانه ی اهلبیت

سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۳۹۶، ۰۵:۵۶ ق.ظ
❓چرا حرمهایِ ائمه ساده نیست؟ بهتر نیست بجای طلاکاریِ بارگاه هایِ مقدس، دستِ فقرا رو بگیریم؟
 
📝 پاسخ
✅ دغدغه مندی برای کمک به فقرا، بسیار ارزشمند است و مورد توصیه عقل و شرع. هیچ دین و مکتبی به اندازه اسلام پیروانشو با بیانات الزامی و مستحبی دعوت به دستگیری از مستمندان نکرده. واژه "صلات" غالبا با "زکات" آمده و این یعنی حق الله و حق الناس هر دو مُهمند. اما اینکه از سفرِ حج گرفته تا نذری و در یک کلام تعظیمِ شعائر اسلامی رو به بهانه کمک به فقرا تعطیل کنیم، حرفِ ناصوابی است.
✋️خب اگه اینطوریه، چرا آقایون از تجملات عروسی و منزلشون یا سفرِ شمال و آنتالیاشون و اسرافهای زندگی شون نمیزنن؟ تکریم شعائر، سرِ جاش باشه و کمک به فقرا هم سرِ جاش. هر دو باهم باشه، چه ایرادی داره؟ کسی که در حد خودش به فقرا کمک کرده و وجوهات شرعی شو داده، چه اشکال داره بره سفرِ زیارتی سیاحتیِ حلال یا کمک کنه به بازسازی حَرمهایی که محل رشد و نمو مُوحدین و مومنین هست؟
✍️ وهابیتِ ملعون میخواد بارگاه هایِ توحید که در دامنشون مُوحدینی چون شهید حججی ها پروش پیدا میکنن رو مثلِ قبرستان بقیع، نابود کنه تا کم کم توحید و خداپرستی به فراموشی سپرده بشه. وهابیت، انگلستان و دشمنان اسلام میدونن که در دامنِ حضرت معصومه و تویِ هیأتایِ عزاداری، امثال خمینی کبیر تربیت میشن و طومارِ منافع استکبار رو در هم میشکنن؛ بخاطر همینم هست که مخالفِ حَرم سازی، نذری، هیأت و حج هستند.
➕ خلاصه آنکه حَرمسازی و بنای بارگاه برای بزرگان دین، با هدفِ برجسته سازی بارگاه های توحید و تعظیم شعائر الهی امری پسندیده است. آیه 21 از سوره کهف رو هم می شه دلیلِ قرآنیِ درستیِ این کار دونست: "ْ لَنتَّخِذَنَّ علیهِم مَسجِدا"؛ یعنی بر سرِ مزارِ اصحابِ کهف، مسجد و عبادتگاهی خواهیم ساخت. 
✅ اما در موردِ تجملاتِ روز افزونِ حَرم ها حق با شماست؛ هیچ عقلِ سلیم و هیچ فرد متدینی نمیتونه با تجملات، اسراف و تبذیر موافق باشه و لو در موردِ حرمهایِ مقدسه. گرچه همواره حواسمون باشه که جمله "بجای حرم، به فقرا کمک کن" از زبان دشمن و با هدفِ نابودسازیِ حرم هایِ اهلبیت صادر شده و بوی خیرخواهی نمیده. اما بنده از بابِ خیرخواهی در این زمینه چند سوال دارم:
❓آیا با جمله غلطِ "بخشی از این پول را خودِ فقرا داده اند برای طلاکاری" میتوان قباحتِ اسراف و اشرافی گری را پاک کرد؟ و مگر فقرا رویِ پولشان نوشته اند که باید این مَبلغ حتما خرجِ طلاکاری شود؟ حتی اگرم برای طلای حرم کمک کنن، خب عشق مردم به ساخت حرم رو باید جهت دهی کرد به سمت تجمل و اسراف؟ چرا کاخِ شاهانه بسازیم برای الگوهایِ ساده زیستی؟
❓طلاکاریِ حرم، ابداعِ مظفر الدین شاه است و تشویق و ترغیبی از جانبِ اهلبیت برای طلاکاریِ حرم صادر نشده. چرا امام صادق در زمانِ خود که رفاهِ نسبی بر مردم حاکم بود به شیعیان توصیه نفرمودند که حرمِ رسول خدا را مطلا کنند؟ از مظفرالدین شاه تقلید کنیم یا از امامان؟ پس مخالفت با طلاکاری، زیر سوال بردنِ سیره اهلبیت و تهاجم به اصول عقاید شیعه نیست تا عده ای با خواندن این متن، متعصبانه از آن دفاع کنند و مخالفانِ خیرخواهِ طلاکاری رو دشمنِ اهلبیت بدونن.
❓حفظ شأن اهلبیت آیا با تجملات و طلا باید انجام بشه؟ و مثلا اونائی که میگن حرمِ امام رضا باید با طلا و مثل بهشت جذابیت و عظمت داشته باشه تا مردم جذب بشن، آیا فک نمیکنن کلامشون توهین به امام رضا هست؟ مثلا خودِ امام، هیبت و جذابیت نداره و باید این نقیصه رو با طلا جبران کرد؟ و اصلا مگه حرم، کاخِ سعد آباده که بخوایم با طلا و جواهرات، توریست جذب کنیم و اساسا اگه کسی بخاطرِ این طلاها جذب بشه آیا زائر امام رضاست یا زائرِ طلاهاست؟!
❓زائر واقعا از این تجملات، چه استفاده‌ای می‌بره؟ جز این‌که حواسش پرت تجملات حرم می‌شه و غافل از امام رضا؟! این زائرِ دلبسته به دنیا، از پول و ثروت و دنیا فرار کرده، اومده توی حرم! اما کدوم حرم؟ حرمی که بجایِ ساده زیستی و بجای اینکه بوی ملکوت بده، از چهار گوشه ش بودی دنیا به مشام میرسه. 
❓بجای طلاکوبی، آینه‌کاری، مناره‌سازی، نصب لوسترهای تجملاتی یا قلم‌زنیِ نقش‌های تو در تویِ مُبهم و نگاشته‌های ناخوانا که بنامِ هنر اسلامی(!) مشهور شده و کلا بجای تکریم شاه‌منشانه‌ی مزار اهلبیت، آیا بهتر نیست زائرسراهای رایگان بسازیم، امکانات رفاهی زائران رو ارتقاء بدیم، با اقتدا به اهلبیت برای فقرا سفره پهن کنیم و در جامعه ای که هوز فقر ریشه کَن نشده جلویِ چشمِ کوخ نشینان، کاخ نسازیم؟
✅ این‌طوری، هم هتل های تجملاتیِ پر جذبه تر از حرم، قدشون کوتاه می‌شه، هم امکان زیارت برای مستضعفان، فراهم‌تر می‌شه و هم انقد حرف نمی‌شنویم از دوست و دشمن که چرا با وجود ریشه‌کن نشدن فقر، دارید برای امامان و زائران، کاخ می‌سازید؟ گرچه دهان دشمن رو نمیشه هیچوقت بست اما بقولِ مولا، کلام صحیح رو بپذیر و لو از جانب منافق صادر شود.
➕ فراموش نمیکنم یکی از زائرانِ مناطق جنگیِ جنوب رو که بدون قصدِ سوء به این مضمون میگفت: "حاج آقا! شلمچه، صفاش بیشتر از حرم امام رضاست"! لابد دلیل بهره‌مندی بیشتر ایشون اینه که اون‌جا مظاهر مادی وجود نداره. شما الآن توی ضریح امام رضا هم تراول می‌بینید و دنیا جلوه‌ گری می‌کنه. معنوی ترین مکان ها باید عاری ترین مکان ها باشن از لوث دنیا. این حاشیه‌های پر رنگ‌تر از متنِ حرم واقعا نمی زاره توجه به امام باشه.
📣 با توجه به اینکه میدونم متنِ بالا مخالفانی از طیفِ دوستان مذهبی خواهد داشت، همینجا از برادران دینی میخوام نقدهاشون رو بدور از "تعصب" و "مستند" به ما هدیه بدن تا به بلوغِ نوشتار حاضر کمک بدن. نویسنده این متن با توسعه حرم، مقاوم سازیِ بناها، تزئینِ متعارَف حَرم و تعظیمِ بدونِ تبذیرِ شعائرِ اسلامی مخالفتی نداره. نوکِ پیکانِ نقدِ حاضر به "تجملاتِ روز افزونِ حرم ها" است که کم کم داره یک "اقدامِ ارزشی" قلمداد میشه و این تلقی برای متدینین پیش اومده که سبکِ حرم سازیِ این مُدلی وحیِ منزله و ریشه در سیره اهلبیت داره. توصیه اخیرِ رهبری عزیز به "اهتمامِ آستان قدس نسبت به فقرا" رو جدی بگیریم.


  • سیدمحمدمهدی صدری‌شال

تجملات

حرم

ساده زیستی

طلاکاری

فقر

وهابیت

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی