سیدمحمدمهدی صدری‌

وب‌سایت شخصی

سیدمحمدمهدی صدری‌

وب‌سایت شخصی

سیدمحمدمهدی صدری‌

» هـویــت: سیدمحمدمهدی صدری‌شال
» ولــــادت: 12/مرداد/1362
» شهادت: پا رکابِ آقا انشاء الله
» شریعت: اسلام / شیعه‌ی اثناعشری

» مـلیـــت: ایران
» سکونت: تهران
» تحصیلات: اشتغال به تحصیل سطحِ سه
» سِـمَت: محصّل/مُدرس/محقق/مُبلّغ/مشاور

» دور گفـت: 09192959470
» پــُـســـت: SadriSmm [جیمیل]
» تلگرام چت: SmmSadri@

محبوب ترین مطالب
آخرین نظرات

ارتداد

سه شنبه, ۶ تیر ۱۳۹۶، ۰۶:۳۷ ق.ظ

📣 مرتد کسی است که فریب خورده ی شبهات نیست و آگاهانه با وجودِ روشن بودنِ حقانیتِ اسلام، دست از اسلام میکِشد. در ادامه آیه شریفه "لا اکراهِ فی الدین"، باید به تعبیر "قد تبیّن الرشد و الغی" که به معنایِ روشن بودنِ مسیرِ هدایت است، توجه شود. پس هر کس که در دین تشکیک کرد، مرتد محسوب نمی شود و هر مسلمان یا مسلمان زاده ای هم که از ذمه اسلام خارج شود، لزوما حکمش اعدام نیست.

👌طبقِ بیانِ آیه 73 سوره آل عمران، فلسفه و علتِ مجازاتِ مرتد بر میگردد به ماجرایِ توطئه یهودیان. عده ای از یهود گفتند برویم تظاهر به اسلام کنیم و در پایانِ روز دوباره از اسلام خارج شویم تا مسلمانان را نسبت به عقایدشان سست کنیم. خدا اما با نزولِ این آیه شریفه مجازات ارتداد را وضع کرد تا مکرشان به خودشان باز گردد. 

❌ اسلام، مخالف تجسس و تفتیش عقاید است و حکومت اسلامی با کسانی که کافر شوند اما مُبلِّغ و مُروّج کُفر نباشند، مقابله نمی کند. فقط از جهتِ فقهی، همسرش بر وی حرام می شود و ممنوع الارث می گردد.

⚠️ اما آن مسلمانی که پس از ترکِ اسلام شروع به فعالیت بر علیهِ اسلام کند، عقاید ضاله اش را ترویج کند و مانند سلمان رشدی با زبان، بیان و عملش امنیت فکری و روحیِ جامعه را بر هم زند، در این صورت ارتدادش یک اعتقادِ فردی نیست؛ بلکه موضوعی اجتماعی است و در واقع او چون او شمشیرِ دشمنی بر علیهِ اسلام را از نیام کشیده، حکومت اسلامی نیز با او مقابله به مثل میکند.

❓اگر دشمن به جان و مال و ناموسمان حمله کند آیا با او مقابله نمیکنیم؟ حال گاهی این حمله، نظامی است و گاهی پشتِ تریبونِ ماهواره... . نه تنها اسلام که دیگر ادیانِ آسمانی نیز ارتداد را جُرمی نابخشودنی می دانند. البته مجازاتِ اسلام برای ارتداد، متعادل تر و ملایم تر است:

👈 در دینِ یهود، نه تنها شخصِ مرتد که تمامیِ قومِ شخص مرتد باید به قتل برسد.
👈 در دینِ مسیحیت، فردِ مرتد بدونِ هیچ شرطی باید کشته شود.
👈 در دینِ زرتشت، باید پوستِ بدنِ شخصِ مرتد را زنده زنده کَند و تمامِ اعضایِ بدنش را جدا کرد.


❓یک سوال دوستانه: نه تنها در ایران که حتی در اروپا هم مردم، دین و عقیده شان را مقلدانه از والدین گرفته اند. اما چند درصدِ ما و آن ها در زمینه دین و منشِ موروثی مان تحقیق کرده ایم؟ شاید واقعا دینِ آبا و اجدادی مان دینِ حق باشد! همانطور که انتخابِ دینِ جدید باید با تحقیق باشد، آیا ترکِ دینِ قبل نباید مبتنی بر تحقیق و مطالعه باشد؟

  • سیدمحمدمهدی صدری‌شال

اجبار

ارتداد

تحقیق

تقلید

مرتد

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی